Co to jest trądzik?

Zapewne wiemy, że skóra z trądzikiem jest tłusta, a na twarzy i często również na szyi, ramionach, klatce piersiowej oraz plecach pojawiają się otwarte i zamknięte zaskórniki. W przypadku średnionasilonych i nasilonych zmian, skóra ulega zaczerwienieniu i pojawiają się zmiany zapalne, w postaci krostek i grudek. Mogą to być zmiany nie tylko wywołujące nieestetyczny wygląd skóry, ale również obciążające psychikę i zaniżające poczucie wartości. Dodatkowo istnieje ryzyko powstania trwałych przebarwień pozapalnych i blizn.

Dlaczego chorujemy?

Rzadko z jednej przyczyny. Wpływa na to kilka czynników takich jak hormony, klimat, niektóre leki i czynniki genetyczne. To co widzimy, najczęściej zaczyna się od łojotoku, który prowadzi do nadmiernej produkcji sebum. Gdy skóra wydziela nadmierną ilość łoju i złuszczanie martwych komórek nie przebiega prawidłowo (hiperkeratoza), blokuje to przewody wyprowadzające gruczołów łojowych i zakłóca wydzielanie sebum na zewnątrz, przez co pod skórą powstają czopy. Nadmierna produkcja sebum stwarza idealne środowisko, w którym nieszkodliwe z reguły bakterie (Propionibacterium acnes) mogą nadmiernie namnażać się. To wywołuje stan zapalny i powoduje powstawanie czerwonych lub wypełnionych ropą zmian zapalnych na skórze.Nie ma to związku z brakiem dostatecznej dbałości o higienę choć czasami pojawiają się takie teorie (mity). Przeciwnie, nadmierne oczyszczanie skóry drażniącymi preparatami powoduje podwyższone ryzyko podrażnienia.

Dlaczego czasem trądzik nie mija?

Uważa się, że jedną z przyczyn pojawiania się trądziku są hormony. Dlatego właśnie trądzik choć występuje najczęściej u nastolatków, coraz częściej może stanowić problem osób w każdym wieku. Nie mamy jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego tak się dzieje. Na pewno duży wpływ na to mogą mieć zaburzenia hormonalne wynikające z zaburzeń genetycznych, stylu życia, diety, chorób towarzyszących oraz włączenia lub odstawienia kuracji hormonalnej.

JAK LECZYĆ?

Dla wielu osób cierpiących z powodu trądziku, leki dostępne bez recepty nie są wystarczająco skuteczne. Występują u nich przeważnie bardziej nasilone postacie trądziku, trądzik grudkowo-krostkowy lub trądzik skupiony. Dobra wiadomość jest taka, że dostępne są leki na receptę, które są skuteczne, a im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym mniejsze jest ryzyko rozwoju trwałych fizycznych i emocjonalnych zmian. Nie musimy ograniczać się wyłączenia do rozwiązań farmakologicznych. Dużą skutecznością cechują się zabiegi na bazie pilingów medycznych i fototerapii. Połączenie różnych metod może zapewnić naprawdę skuteczną terapię.

Powrót