Co to jest trądzik?

Trądzik młodzieńczy to choroba przewlekła. Rozpoczyna się w okresie dojrzewania i jak stwierdzono, może przedłużać się nawet powyżej 30 roku życia. Dotyczy 80% osób w tym wieku. Polega na powstawaniu zmian zapalnych – zaczerwienionych i bolesnych przy dotyku, oraz tzw. zaskórników. Może występować nie tylko na twarzy, ale również na ramionach, klatce piersiowej i plecach.

 

Jakie są przyczyny powstawania trądziku?

Podstawową przyczyną trądziku młodzieńczego jest zaczopowanie ujść mieszków włosowych i nadmierne wydzielanie łoju w wyniku zaburzonej gospodarki hormonalnej w okresie dojrzewania. Wytwarzany w nadmiarze łój, nie znajduje ujścia, tworzy się zaskórnik. Ta zmiana jest niebolesna. Następnie ściany powiększonego mieszka pękają i dochodzi do zakażenia otaczającej go skóry. Rozwija się stan zapalny widoczny pod postacią zaczerwienienia. Tworzą się grudki, krostki, guzki i guzy. W ciężkich przypadkach może dojść do powstania szpecących blizn.

Rozwojowi trądziku sprzyjają niewłaściwa dieta, a więc spożywanie ostrych, pikantnych potraw, picie alkoholu, jedzenie słodyczy, głównie czekolady, picie kawy. Jak wynika z obserwacji, duży wpływ na zaostrzenie choroby ma również stres. Nieprawdą jest, a tak się powszechnie uważa, ze słońce i opalanie się w solarium leczy trądzik. Wręcz przeciwnie. Osobom z trądzikiem zimą towarzyszy zjawisko, które dermatolodzy nazywają efektem odbicia – pod wpływem promieni słonecznych latem czy opalaniu się w solarium, skóra się wysusza i krosty znikają. Ale to pozorne zwycięstwo. Choroba bowiem przebiega w głębszych warstwach skóry a nie na jej powierzchni. Już jesienią trądzik powraca, i to ze zdwojoną siłą, bo gruczoły łojowe, chcąc sobie zrekompensować letni zastój, starają się z powrotem jak najmocniej natłuścić skórę.

Leczenie dermatologiczne

Terapia jest dobierana indywidualnie dla każdej osoby. Leczenie może być miejscowe – oparte na smarowaniu skóry odpowiednimi żelami czy kremami zawierającymi substancje lecznicze lub terapią   złożoną z leczenia miejscowego i doustnej terapii antybiotykowej. Leczenie trądziku jest procesem przewlekłym i wymaga od pacjenta dużej cierpliwości. Jednak przede wszystkim musi to być leczenie kompleksowe i wielokierunkowe.

Zabiegi uzupełniające

Doskonałym uzupełnieniem w leczeniu dermatologicznym są różnorodne zabiegi dermokosmetyczne oparte na kwasach: migdałowym, pirogronowym, salicylowym i innych. Pilingi nie tylko uzupełniają leczenie. U niektórych pacjentów mogą stanowić podstawę terapii. Dzięki pilingom likwidujemy już istniejące i zapobiegamy powstawaniu nowych blizenek oraz przebarwień pozapalnych.

Pielęgnacja domowa

Bardzo istotnym elementem jest właściwe oczyszczanie twarzy. Właściwa higiena przeciwdziała powstawaniu nowych zmian na skórze. Warto unikać mydła i stosować żele o pH 5 -7. W zależności od etapu terapii po zmyciu smarujemy skórę preparatem leczniczym lub kremem pielęgnacyjnym.

Powrót