Pojęcie fotoodmładzania ( j.ang. photorejuvenation) zostało wprowadzone w 1999r. jako metoda usuwania objawów starzenia się skóry wykorzystująca lasery i nielaserowe źródła światła. Jednak technologie laserowe w dermatologii estetycznej wykorzystuje się z powodzeniem od kilkunastu lat.

Metody fotoodmładzania dzielimy na:

  • ablacyjne– z odparowaniem naskórka i górnych warstw skóry
  • nieablacyjne–bez uszkodzeń naskórka

FOTOODMŁADZANIE NIEABLACYJNE (IPL,BBL)

Szczególnie interesujące ze względu na małą inwazyjność są metody nieablacyjne. Główną zaletą tej terapii jest bardzo krótki czas gojenia pozabiegowego,co sprawia, że jest to idealna metoda dla pacjentów poszukujących jak najmniej inwazyjnej metody o doskonałym profilu bezpieczeństwa.
Mają tu zastosowanie różne urządzenia laserowe ( np. Nd:YAG),a także nielaserowe intensywne źródła światła jak IPL,BBL.

Zabiegi fotoodmładzania  wymagają powtarzania. Standardowy cykl terapeutyczny w obszarze twarzy zawiera 3-6 sesji w 3-4 tygodniowych odstępach czasu. Zalecane są także sesje przypominajace. Zabiegów nie wykonujemy w okresie letnim ze względu na zwiększoną wrażliwość skóry na światło słoneczne w okresie między zabiegowym.

FOTOODMŁADZANIE ABLACYJNE ( MikroPeel lub Fotoodmładzanie Frakcyjne)

Techniką ablacyjną jest tzw. technika punktowa, wykorzystująca lasery frakcyjne ( np. SCITON). Metoda polega na uzyskiwaniu za pomocą światła lasera kolumnowych mikrouszkodzeń skóry. W ich otoczeniu skóra pozostaje nieuszkodzona,przez co dochodzi do szybkiego gojenia. Efektem takiego zabiegu jest lepsze napięcie skóry i spłycenie drobnych zmarszczek. Pobudzenie naturalnej produkcji nowego kolagenu poprawia jędrność i elastyczność skóry. Zabiegi  frakcyjne polecane są każdej osobie, która chce zmniejszyć oznaki starzenia, ale przede wszystkim zredukować blizny- potrądzikowe, pourazowe, pooparzeniowe. Jest to zabieg naruszający naskórek, a gojenie pozabiegowe trwa kilka dni.

 

Powrót