fbpx

Menopauza (menopausa, climacterium, climax) jest to naturalny stan fizjologiczny kończący okres aktywności rozrodczej organizmu. Jest poprzedzony procesem, który nazywamy jako okołomenopauzalny, a towarzyszyć mogą mu różne objawy.

Jedne są odczuwane bardziej subiektywnie, a drugie po prostu się dzieją niezależnie od odczuć kobiety… dotych właśnie objawów należą te związane ze skórę, ponieważ w okresie okołomenopauzalnym stopniowe wygaszanie funkcji hormonalnej jajników może niekorzystnie wpływać na jej kondycję i dlatego warto zasygnalizować dermatologowi, kiedy dostrzeżemy pierwsze oznaki przechodzenia przez ten nowy okres pełni kobiecości.

Menopauza bezsprzecznie towarzyszy zmianom związanym z wiekiem, zatem niejako dokłada kilka “groszy” do ogólnych objawów pojawiających się w skórze. Możemy zatem spodziewać się w tym czasie zmian typowo związanych z normalnymi procesem starzenia się skóry, jak i tych bezpośrednio dotyczących menopauzy, które wynikają ze spadku stężenia estrogenów oraz androgenów oraz zwiększenia stężenia gonadotropin (HMG — human menopausal gona-dotropine) w organizmie. Do pierwszej grupy należą spadek kwasu hialuronowego, elastyny i kolagenu, a zatem zaobserwujemy przesuszenie, wiotkość skóry, zmarszczki, których być może terapia i prewencja rozpoczęła się już dużo wcześniej. Z pomocą przychodzą tu preparaty rewitalizujące skórę, czy to w postaci terapii iniekcyjnych nici wchłanialnych oraz doboru odpowiednich zabiegów i pielęgnacji dermokosmetycznej. Jeśli nie – to jest to zawsze dobry moment, aby rozpocząć typową terapię anti-aging. Warto jednak wiedzieć, że hormony płciowe takie jak estrogeny i progesteron wpływają na funkcję skóry, która zwłaszcza na twarzy, zawiera receptory hormonalne estrogenowe, a także androgenowe oraz progesteronowe, których ekspresja jest zmienna w trakcie życia i kiedy ich poziom zmienia się w okresie okołomenopauzalnym, do objawów starzenia się skóry mogą dojść również takie, jakie obserwujemy w przypadku zaburzeń hormonalnych. A zatem do drugiej grupy objawów związanych typowo z menopauzą zaliczymy zwiększoną wrażliwość na pojawienie się przebarwień i nierównego kolorytu skóry, pojawienie cellulitu, zmiana aktywności lipidowej, co może z jednej strony doprowadzać do przesuszenia skóry, a z drugiej do nadmiernej produkcji łoju i sprzyjać pojawieniu się trądzika, wzmożone wypadanie włosów i pojawienie nadmiernego owłosienia w niektórych miejscach na twarzy. Dlatego dermatologia estetyczna opracowała różne metody łagodzenia objawów okresu okołomenopauzalnego zarówno w zakresie aplikowania wysokostężonych substancji w trakcie zabiegów, jak i pielęgnacji domowej.

DERMOKOSMETYKA

Istotne jest aby pielęgnacja skóry kobiet w okresie menopauzalnym bazowała na równoważeniu, jak i łagodzeniu objawów skórnych związanych ze zmianami hormonalnymi – niedoborem estrogenów. Jednocześnie, aby działała stymulująco. W pielęgnacji gabinetowej i domowej pacjentki powinny szukać odpowiedzi dopasowanej specjalnie do tego okresu w życiu. Instytut Esthederm ma doskonały system oparty o PATENT CYCLANOL dotyczący zastosowania fitohormonów, które równoważą stężenie hormonów ulegających rozchwianiu w trakcie menopauzy, co jest jednym z powodów występowania nieestetycznych zmian na skórze opisanych powyżej. Fitoestrogeny to organiczne, niesteroidowe związki pochodzenia roślinnego. Budową oraz funkcją przypominają żeńskie hormony sterydowe – estrogeny. Fitoestrogeny szczególnie korzystny wpływ mają na zdrowie skóry. Związane jest to z ich powinowactwem do receptorów estrogenowch (alfa (ER-alfa) i beta (ER-beta)) obecnych na keratynocytach, melanocytach, fibroblastach i adipoicytach. Jak działa mechanizm CYCLANOLU?

GENISTEINA – ekstrakt z soi

Stosuje aktywnie działające fitohormony, jak genisteina zamknięta w liposomach, która wiąże się z receptorami estrogenów, aktywując syntezę kolagenu i jednocześnie zapobiegając jego degradacji. To wzmacnia strukturę i szkielet skóry.

DIOSGENINA – ekstrakt z pochrzynu włochatego

Stymuluje procesy odnowy komórek i redukuje przebarwienia, stosując prekursory progesteronu. Stymuluje proliferację keratynocytów i hamuje melanogenezę zapobiegając powstawaniu nowych przebarwień i rozjaśniając już istniejące.

Cykloartenol ferulanu – z ekstraktu oleju z otrąb ryżowych

Wykazuje działanie antyoksydaycjne – czterokrotnie skuteczniejsze niż witamina E. Pełni również funkcję odżywiającą skórę i hamuje utlenianie lipidów – czyli wpływa również korzystnie na płaszcz hydrolipidowy, który również “cierpi” w okresie menopauzy.

Dodatkowo w systemie Cyclo obecne są opatentowane mechanizmy, które doskonale uzupełniają terapie przeciwstarzeniowe.

Patent Time Control System, który odpowiada za wzmocnienie i rewitalizację skóry,

Cellular Water jako główny patent stanowiący esencję filozofii Institut Esthederm  – ma podobne właściwości fizykochemiczne do płynu śródmiąższowego, który otacza komórki, i wykazuje doskonałą biokompatybilność. Jego działanie uzupełniają biomimetyczne substancje aktywne. Reguluje nawilżenie naskórka, aby rekompensować utratę wody.

REPAIR TECHNOLOGY to wyizolowane cząsteczki z wąkroty azjatyckiej (miareczkowane oligopeptydy, triterpeny), selektywnie dobrane tak, aby działać na skórę silnie naprawczo. Działa  wzmacniająco poprzez stymulację fibroblastów – zwiększając produkcję kolagenu, a tym samym reguluje procesy odpowiedzialne za rozpad włókien skóry.

Kolagen IV jest istotnym składnikiem dla utrzymania integralności i funkcjonalności błony podstawnej oraz połączenia naskórka ze skórą właściwą. Zastosowanie genisteiny powoduje wzrost produkcji kolagenu IV o 53% po 6 dniach aplikacji.

Superior Global Youth Care to zabieg będący część kompleksowego systemu CYCLO, który idealnie odpowiada na potrzeby kobiet w okresie menopauzalnym. To holistyczna pielęgnacja twarzy i ciała. Zapewniająca wszystkie składniki potrzebne komórkom do odżywienia, oddychania, regeneracji. Skóra może odradzać się i regenerować, reaktywując mechanizmy funkcjonowania młodej skóry. Zabieg, którego podstawowym elementem jest unikalna metoda głębokiego oczyszczania skóry. Istotny etap każdego zabiegu Institut Esthderm, ułatwiający szybszą penetrację składników aktywnych przaz zastosowanie OSMOCLEAN. Jest to etap oczyszczający i odświeżający skórę dzięki opatentowanej formule Skin Balance System, która stymuluje naturalne mechanizmy obronne skóry i aktywuje florę saprofityczną. Zapewnia selektywne, głębokie oczyszczanie i delikatne złuszczanie skóry przy jednoczesnym zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania warstwy hydrolipidowej. Skóra staje się widocznie wygładzona, dotleniona i gotowa na dalszą pielęgnację.

Kolejnym elementem jest pielęgnacyjna “kąpiel” w stymulującym, energetyzującym, środowisku Cellular Water. Jest to woda komórkowa inspirowana wodą naturalnie występującą w naszej skórze. Pozwala komórkom zachować swoją młodość, dodaje im energii i przyspiesza ich metabolizm, dzięki czemu wspomaga skuteczność każdej pielęgnacji skóry.

Bogactwo zabiegu stanowi PATENT CYCLANOL, który stymuluje odnowę komórkową, redukuje przebarwienia oraz chroni komórki przed oksydacją. Jest to patent unikatowy stworzony z myślą o skórze potrzebującej holistycznej pielęgnacji, uwzględniając zmiany, które zachodzą w organizmie.  Zabieg Superior Global Youth Care przy zastosowaniu najnowocześniejszych technik manualnych, powoduje aktywację mikrokrążenia i głęboko stymuluje skórę właściwą, dzięki czemu odzyskuje sprężystość, a utrwalone zmarszczki ulegają spłyceniu. Zwiększa się zdolność do kurczenia włókien mięśniowych oraz ich napięcie, a tkanki stają się lepiej odżywione. Przywraca tryb działania młodej skóry, kompensuje niedobory hormonalne i ich wpływ na skórę, gdzie niedobór estrogenów nasila objawy jej starzenia się.  Acti-Roller Institut Esthederm zainspirowany medycyną estetyczną, zwiększa penetrację składników aktywnych, tworzy w naskórku mikrokanaliki, które zwiększają absorpcję stosowanych preparatów (działających na zmarszczki oraz przebarwienia). Stymuluje produkcję kolagenu usprawniając i stymulując aktywną komunikację komórkową, od keratynocytów do fibroblastów. Pobudza procesy regeneracji oraz stymuluje aktywność komórkową.

Intergalną częścią Systemy są również dermoskosetyki do pielęgnacji domowej, które potęgują działanie kuracji gabinetowej.

KREM – Cyclo Syste Youth Cream | SERUM

DERMATOLOGIA ESTETYCZNA

W zakresie łagodzenia objawów na skórze związanych z menopauza możemy pacjentom proponować różne terapie. W przypadku pojawienia się zwiększonej liczby przebarwień u pacjentów z taką tendencją lub zwyczajnie pierwszorazowego wystąpienie takich zmian możemy zastosować terapię pilingami Cosmelan lub Deemamelan oraz alternatywnie laseroterapię frakcyjną, która niesie za sobą również dodatkowe korzyści związane z pobudzeniem produkcji kolagenu i likwidacją drobnych zmarszczek, a zatem odmłodzi skórę. W przypadku nasilenia bądź pojawienia cellulitu pacjenci i mogą zdecydować się na leczenie łączące karboksy- i mezoterapię, uzupełnione specjalistycznymi masażami. Zmiany związane z rozchwianą aktywnościa lipidów, w przypadku przesuszenia możemy niwelować mezoterapią nawilżającą, znaną z terapii typowo anti-agingowych , a w przypadku wystąpienia trądziku mezoterapią celowaną z kwasem glikolowym uzupełnioną o pilingi medyczne oraz czasem leczenie farmakologiczne. Objawem mocno niepokojącym dla pacjentek w okresie okołomenopauzalnym jest zawsze zwiększone wypadanie włosów oraz pojawienie owłosienia na twarzy. W pierwszym przypadku zmierzamy w celu zahamowania wypadania poprzez wzmocnienie cebulek włosa, co uzyskujemy nie tylko przez stosowanie suplementacji doustnej, ale przede wszystkim mezoterapii skóry głowy na bazie osocza bogatopłytkowego lub specjalnych koktajli oraz karboksyterapii. Pojawienie się włosów na twarzy, np. wąsik można z kolei łagodzić stosując depilację laserową. Czas menopauzy przynosi rożne zmiany i są one bardzo indywidualne, jednak warto pamiętać, że jest to okres przejściowy prowadzący do kolejnego rozdziału w życiu każdej kobiety i kiedy już organizm adaptuje się w nowej sytuacji, a dyskomfort przeminie, większośc terapii zastosowanych w niwelowaniu objawów okołomenopauzalnych pozostawią również skórę i włosy zwyczajnie w lepszej kondycji i pozwolą wyglądać jej naprawdę dobrze.

Autorzy:
Malwina Zasada | kosmetolog | trener krajowy Esthederm
Barbara Szynol-Woźniak | specj. dermatolog | lekarz medycyny estetycznej

Share →
Powrót