fbpx

Piękna skóra to zdrowa skóra. Zdrowa skóra to bezpieczeństwo, a bezpieczeństwo wynika ze świadomej profilaktyki. Dlaczego jest ona tak ważna i konieczna? Niemal każda choroba wcześnie wykryta poddaje się zdecydowanie lepiej leczeniu. Wiele chorób, przy odpowiedniej profilkaktyce, możemy skutecznie od siebie całkowicie odsunąć.Wystarczy często tak niewiele, by cieszyć się pełnym zdrowiem.

Podstawowymi narzędziami profilaktycznymi w zakresie ochrony skóry jest nasze oko oraz filtry przeciwsłoneczne. To promieniowanie UV niszczy DNA naszej skóry, doprowadzając do zachorowań nie tylko na czerniaka, ale inne nowotwory. Dlatego musimy pamiętać o stosowaniu filtrów w czasie nadmiernej ekspozycji na słońce i raz na jakiś czas przyjrzeć się skórze, zobaczyć, czy nie pojawiło się na niej coś nowego, oglądać dzieci, współmałżonka i nie bagatelizować znamion, które zaczynają się zmieniać, swędzieć, czy boleć.

Lekarz dysponuje bardziej zaawansowanymi sposobami na prowadzenie profilaktyki. Może wykorzystać derma lub wideodermatoskop, swoje doświadczenie, a w razie konieczności może zlecić usunięcie lub skonsultowanie z chirurgiem niepokojącej zmiany na skórze tak, abyś Ty i Twoja rodzina mogli cieszyć się zdrową i przede wszystkim bezpieczną skórą.

KILKA SŁÓW O DERMATOCHIRURGII :

Dermatochirurgia, to właściwie styk kilku dziedzin. Zarówno chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej, chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej oraz dermatologii. Jest to multidyscyplinarna gałąź chirurgii, wymagająca dużej wiedzy, doświadczenia szczególnie z zakresu metod rekonstrukcyjnych oraz onkologii.

Nowotwory skóry są coraz częściej rozpoznawane. Zauważamy dramatyczny wzrost zachorowań na nowotwory skóry na całym świecie. Badanie dermatoskopowe, wideodermatoskopowe powie nam bardzo wiele na temat danej zmiany skórnej, natomiast najważniejsze dla naszego zdrowia jest potwierdzenie histopatologiczne. Każde znamię podejrzane należy usuwać chirurgicznie z badaniem histopatologicznym.

Warto zbadać się przynajmniej raz w roku w gabinecie dermatologicznym a wszystkie niejasne znamiona po prostu usunąć. Zabiegi dermatochirurgiczne znamion podejrzanych najczęściej nie są bardzo inwazyjne, trwają kilka do kilkunastu minut, wymagają tylko znieczulenia miejscowego oraz założenia kilku szwów.

To kilka minut , które mogą uratować nam Życie.

Dlaczego naprawdę warto dbać o bezpieczeństwo skóry?

Najważniejsze klinicznie trzy typy nowotworów skóry to rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy oraz czerniak.

Rak podstawnokomórkowy (BCC) to najczęściej występujący nowotwór skóry (65-75%), stanowiąc jednocześnie ok 25% wszystkich nowotworów. Cechuje się miejscowym wzrostem i niewielką zdolnością do tworzenia przerzutów. W zaawansowanych stadiach rozwoju może powodować znaczną destrukcję skóry i tkanek głębszych i w nielicznych przypadkach prowadzić do śmierci. Jednak wcześnie rozpoznany rak podstawnokomórkowy jest praktycznie w 100% wyleczalny. W większości przypadków występuje w miejscach narażonych na działanie promieniowania UV – twarzy, dekolcie, plecach, ramionach.W Europie częstotliwość występowania raka podstawnokomórkowego ocenia się na 100/100.000 os. Wyjątkowo rzadko daje przerzuty (1:50.000), ale naciekając miejscowo na tkanki, może być przyczyną rozległych zniszczeń. Może naciekać na wszystkie warstwy skóry i tkankę podskórną, zaś w zaawansowanych przypadkach wnikać nawet do tkanek położonych głęboko – ścięgien, kości.Rak podstawnokomórkowy najczęściej ma postać małych, twardych, połyskliwych, przeświecających guzków o barwie kości słoniowej. Guzek pojawia się najczęściej na skórze twarzy, powiek, szyi, znacznie rzadziej na grzbiecie dłoni.W przypadkach bardziej zaawansowanych pojawia się owrzodzenie centralne o perełkowatych krawędziach.

Rak kolczystokomórkowy (SCC). Wywodzi się z komórek keratynizujących naskórka. Jego obraz kliniczny jest zróżnicowany i zależny od umiejscowienia. W porównaniu do raka podstawnokomórkowego charakteryzuje się gwałtownym wzrostem oraz większą skłonnością do miejscowej destrukcji i tworzenia przerzutów.Rak kolczystokomórkowy jest drugim co do częstości występowania nowotworem skóry, stanowiąc ok. 20% raków skóry. Jego zapadalność w Europie wynosi ok. 25-30/100.000 os.Rak kolczystokomórkowy umiejscawia się zazwyczaj w obrębie głowy, szyi, tułowia, kończyn oraz w obrębie narządów płciowych. Najczęściej występuje w postaci rogowaciejącej, łuszczącej zmiany o charakterze brodawkowatym, wrzodziejącym, często pokrytej strupem. W przypadkach zaawansowanych pojawia się ból, świąd i krwawienie oraz naciekanie głębiej położonych tkanek. Jest ponadto najczęstszym nowotworem pojawiającym się na pograniczu błon śluzowych i skóry, co wpływa na zwiększoną skłonność do przerzutów.Rak kolczystokomórkowy najczęściej rozwija się na podłożu zmian przednowotworowych takich jak: skóra uszkodzona promieniowaniem słonecznym, rogowacenie słoneczne, choroba Bowena, erytroplazja Q, a także przewlekłe owrzodzenia, stany zapalne, blizny.Ryzyko wystąpienia raka kolczystokomórkowego występuje szczególnie u osób starszych, narażonych na działanie promieniowania UV. Zwiększa się także w przypadku osób poddanych immunosupresji związanej z chemioterapią lub przeszczepieniem narządów.Rokowania leczenia raka kolczystkomomórkowego zależą od tego w jakim stanie został rozpoznany. Stany bez przerzutów mają rokowania dobre – 90% przypadków wyleczenia, stany z przerzutami niestety gorsze – 50% lub nawet znacznie mniej przypadków wyleczenia.

Czerniak jest nowotworem bardzo złośliwym wywodzącym się z melanocytów, czyli komórek pigmentowych. Czerniak skóry jest nowotworem o największym potencjale przyrostu nowych zachorowań na świecie (dotyczy to głównie rasy białej). Dynamiczny przyrost zachorowań wiąże się z rosnącą ekspozycją na promieniowanie UV (słońce, solaria). Polska należy do krajów o średniej zachorowalności na czerniaka. Rocznie rejestruje się ponad 2000 zachorowań na czerniaka i ok. 1000 zgonów z jego powodu. Choć nie dominuje w porównaniu z innymi nowotworami skóry, to stanowi ciągle wyzwanie dla medycyny z uwagi na dużą złośliwość i trudny do przewidzenia przebieg kliniczny.Czerniak może powstać na bazie znamienia barwnikowego, ale także na niezmienionej skórze. Najczęściej umiejscawia się na skórze pleców u mężczyzn lub na nogach u kobiet. Może także rozwijać się wszędzie tam, gdzie występują melanocyty, tzn. na błonach śluzowych (w jamie ustnej, odbytnicy), w siatkówce oka, skórze pod paznokciami, a nawet na podeszwach stóp lub dłoni. Charakteryzuje się dużą skłonnością do pojawiania się wczesnych przerzutów oraz słabą odpowiedzią na leczenie. Powoduje to, że jest uważany za nowotwór szczególnie złośliwy. Najczęściej jest rozpoznawany w czwartej dekadzie życia, u dzieci stwierdzany rzadko.

Share →
Powrót