Miejscowe depozyty tłuszczu mogą być skutecznie likwidowane dzięki zabiegowi lipoterapii iniekcyjnej.

Co to jest lipoterapia?

Lipoterapia (znana pod nazwami: Lipodissolve, Lipomelt, Flabjab, Fettwegspritze) mniej więcej od 2003r. jest promowana jako iniekcyjna forma Liposukcji, bez chirurgicznej ingerencji. Substancją aktywną wykorzystywaną w metodzie Lipoterapii (Lipomelt) jest znana od lat fosfatydylocholina, naturalny składnik pozyskiwany z ziaren soi.

Obecnie metoda Lipoterapii nieinwazyjnej, opierającej się jedynie na podskórnym podaniu preparatu likwidującego nagromadzony miejscowo tłuszcz, zyskała wielu zwolenników na całym świecie. Najbardziej popularna stała się w ostatnich dwóch latach w Europie i USA, gdzie zorganizowano stowarzyszenie Network – Lypolisis wydające certyfikaty uprawniające lekarzy do wykonywania zabiegów Lipoterapii, zrzeszające lekarzy z całego świata (www.network-lipodissolve.com)

Jakie obszary ciała można leczyć tą metodą?

Leczeniu mogą być poddane rejony twarzy (dolna powieka, podbródek), okolice brzucha, bioder, pośladków, ud jak również ramion i karku.

Przeciwwskazaniem do podania preparatu fosfatydylocholiny są ostre choroby nerek i wątroby, cukrzyca, choroby tarczycy, choroby krwi związane z nadmiernym krwawieniem, stałe stosowanie aspiryny, warfaryny lub innych leków rozrzedzających krew.  Z reguły nie wykonuje się zabiegu lipoterapii u osób poniżej 18 roku życia., u ciężarnych oraz kobiet karmiących piersią.

Na czym polega lipoterapia?

Wykonanie samego zabiegu polega na podskórnym podaniu preparatu będącego mieszaniną witamin, enzymów i fosfatydylocholiny. Bezpośrednio po podaniu odpowiedniego preparatu może pojawić się rumień, miejscowy obrzęk skóry, świąd i tak jak w przypadku każdej ingerencji igłą ewentualnie w miejscu wynaczynienia siniak ( stąd zalecenie stosowania Hematoven w żelu lub Auriderm w kremie). W trzeciej lub czwartej dobie po wykonaniu Lipoterapii u części Pacjentów występują stolce tłuszczowe, a po dłuższym czasie spadek masy ciała. Do 24 godz po zabiegu nie należy spożywać alkoholu i środków aspirynopodobnych . Zalecany jest jedynie krótki chłodny prysznic i nie masowanie okolic objętych leczeniem przez okres do 7 dni. Od 2 do 4 tygodni mogą utrzymywać się niewielkie zgrubienia podskórne w miejscu wstrzyknięcia preparatu.

Kontrola pozabiegowa wskazana jest po najdalej dwóch tygodniach.

Obecnie zalecane jest wykonanie od 3 do 5 zabiegów w serii, z przerwą między zabiegami 4 do 8 tygodni. Okres ten jest dobierany dla każdego pacjenta indywidualnie i zależy od lokalizacji, wielkości zmiany i co najważniejsze ilości zużywanego materiału, może więc wahać się w granicach od 2 do 8 tygodni.