Cechą charakterystyczną cery naczynkowej jest znaczna kruchość naczyń i wrażliwość skóry na czynniki atmosferyczne oraz kosmetyki. Rumień i teleangiektazje mogą pojawić się w każdym wieku u kobiet i u mężczyzn. Skóra naczyniowa wymaga stosowania preparatów, które zawierają substancje wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne. W leczeniu niezwykle pomocne są lasery.

Laseroterapia

Zabiegi z użyciem lasera dają najlepsze rezultaty w leczeniu skóry naczyniowej. Najlepszym laserem stworzonym do tego celu jest LASER KTP. Zielone światło lasera jest pochłaniane przez hemoglobinę (barwnik krwi). Powstałe wówczas odczyn zapalny w naczyniu krwionośnym i jego otoczeniu. To przyczynia się do zamknięcia światła naczynia. Niektóre z nich zamykają się przy pierwszym zabiegu, inne wymagają 3 – 4 sesji zabiegowych. Likwidowanie widocznych na twarzy naczynek jest bardzo istotne, stanowi bowiem profilaktykę, szczególnie u osób predysponowanych do rozwoju trądzika różowatego.Po zabiegu skóra jest lekko obrzęknięta i zaczerwieniona. W przypadku bardzo delikatnych i wrażliwych osób mogą pojawić się drobne pęcherzyki i strupki, które znikają bez pozostawienia śladu po kilku dniach. Jeżeli chodzi o rumień pojawiający się np. na policzkach, to poradzi sobie z tym  laser SCITON BBL – nielaserowe źródło światła. Bardzo dobre efekty lecznicze uzyskujemy dzięki połączeniu tych dwóch metod zabiegowych.

Trwałość efektów

Efekty zabiegu są trwałe. Na twarzy znacząca większość naczynek raz usuniętych nie pojawia się powtórnie. Terapia laserem nie powstrzyma jednak procesu kruchości naczyń. Należy więc pamiętać o prawidłowej pielęgnacji skóry naczyniowej, aby podtrzymać osiągnięte laseroterapią efekty i spowolnić proces powstawania nowych naczyń w innych miejscach. Tutaj przydaje się bardzo porada lekarska z odpowiednimi wskazówkami co do postępowania i ewentualnego dalszego leczenia.

Zabiegom laserowego zamykania naczyń nie powinny poddawać się osoby z zaawansowanym trądzikiem różowatym, kobiety w ciąży, osoby w stanie znacznego osłabienia organizmu.

Czego unikać?

  • Alkohol – częste spożywanie powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi , wówczas skóra reaguje zaczerwienieniem, a nawet obrzękiem.
  • Mróz i wysoka temperatura – to najwięksi wrogowie skóry naczynkowej – należy zabezpieczyć skórę przed mrozem tłustym kremem.
  • Ostre i gorące potrawy – powodują zaczerwienienie twarzy na skutek rozszerzenia powierzchownych naczyń krwionośnych.
  • Unikać należy również: gorących kąpieli, solarium, nadmiernej ekspozycji na słońce.

Odpowiednia pielęgnacja

Na rynku istnieje dziś ogromny wybór preparatów do pielęgnacji skóry naczynkowej. Wybierając kosmetyk dla siebie zawsze musimy zwrócić uwagę na jego skład – taki produkt nie powinien zawierać alkoholu i środków rozgrzewających. W jego składzie powinien się znaleźć: panthenol, alantoina,flawonoidy, witaminy – szczególnie PP, C, K, E oraz wyciąg z kasztanowca i arnika.

Skóra ze skłonnością do rumienia  wymaga odpowiedniej pielęgnacji przez cały rok. Korzystnie działają dermokosmetyczne zabiegi pielęgnacyjne, w których wykorzystujemy szeroką gamę związków wzmacniających naczynia. Pamiętajmy, że przy skórze naczyniowej nie wykonujemy pilingów mechanicznych, a raczej pilingi enzymatyczne, kawitacyjne, bądź piling azelainowy lub mlekowy. Stanowią one doskonałe uzupełnienie zabiegów laserowych i czynią pielęgnację kompleksową.

Po zabiegach laserowych i uzyskaniu zadowalających efektów wskazana jest okresowa kontrola przynajmniej raz w roku. Bezwzględnie należy pamiętać o stosowaniu kremów ochronnych z filtrem UV.

Powrót