Oczy są zwierciadłem duszy. Większości z nas zależy, by spojrzenie było promienne i świetliste. Niestety skóra wokół oczu starzeje się szybciej i często dodaje nam lat. Dlatego bardzo ważna jest dbałość o skórę wokół oka, aby długo cieszyć się pięknym i jasnym spojrzeniem. Najbardziej popularnymi zmarszczkami są tzw. „kurze łapki”, czyli zmarszczki odchodzące od bocznego kata oka.

Dlaczego skóra wokół oka starzeje się tak szybko?

kurze-lapkiSkóra okolicy oka charakteryzuje się cienkim naskórkiem i wygładzoną granicą skórno – naskórkową. Tkanka podskórna jest skąpa, luźna i położona powierzchownie. Ponadto skóra wokół oczu pozbawiona jest gruczołów łojowych, co wpływa na nadmierne przesuszenie tej okolicy. Cały ten obszar jest bardzo wrażliwy na uszkodzenia związane z działaniem czynników zewnętrznych – głównie promieniowania UV, ale jest to też obszar bardzo mimiczny. Wokół oczu powstają zmarszczki mimiczne i senne, grawitacyjne oraz będące wynikiem naturalnych procesów starzenia. Powoduje to również powstanie tzw. „doliny łez”, która objawia się pojawieniem niemożliwych do likwidacji domową pielęgnacją cieni pod oczami.

Terapia „kurzych łapek”

Liderem wśród preparatów usuwających zmarszczki mimiczne i „kurze łapki” jest toksyna botulinowa, jednak pełne wygładzenie może dać osobom, u których zmarszczki nie są jeszcze utrwalone. U osób młodych po 30 roku życia zabiegi z użyciem botuliny mogą być stosowane jako profilaktyka przeciwzmarszczkowa.

Mechanizm działania

Skóra przez kilka miesięcy po zbiegu nie jest narażona na zaginanie i jej wygląd znacznie się poprawia, nawet wtedy gdy preparat już przestaje działać. Mechanizm działania polega na hamowaniu uwalniania acetylocholiny z zakończeń układu nerwowego i blokowanie płytki nerwowo – mięśniowej, co skutkuje czasowym wyłączeniem czynności skurczowej ostrzykniętego mięśnia i w efekcie wygładza zmarszczki..

Kurze łapki – czyli marszczenie skóry zwykle uwydatnione przy mrużeniu oczu i przy śmiechu. Zmarszczki te ostrzykujemy, podając toksynę botulinową w 3 – 4 ściśle określonych punktach i ściśle określonej dawce. Zabieg zawsze wymaga wizyty kontrolnej po 2 tygodniach. Pierwsze efekty widoczne są już po kilku dniach. Zabiegi można powtarzać co 4 – 6 miesięcy. Dla pełnego efektu poprawy jakości skóry można też ostrzyknąć okolicę czoła. Jego korekcja może dać poprawę wyglądu okolicy oczu poprzez efekt uniesienia górnej powieki – ” otwarcie oka ” i dodanie twarzy wypoczętego wyglądu.

ZOBACZ WIĘCEJ

Preparaty wypełniające

Jeżeli kurze łapki są utrwalone – co zwykle ma miejsce u osób starszych – i po zabiegu toksyną botulinową nie uzyskujemy pełnej korekcji, wtedy korzystamy z preparatów wypełniających. Są to preparaty kwasu hialuronowego zawarte w ampułko – strzykawkach. Podajemy je bezpośrednio w linie zmarszczek, uzyskując ich spłycenie i wygładzenie.

Inne metody terapeutyczne

Poza bezpośrednią walką ze zmarszczkami, lekarz może zaproponować zabiegi kondycjonujące skórę wokół oczu, poprawiające jakość i gęstość skóry. Będzie to np. mezoterapia. Możemy tu wykorzystać specjalne odżywcze koktajle na bazie kwasu hialuronowego, zawierające odpowiednio dobrane składniki i witaminy wzmacniające skórę. Dzięki temu skóra lepiej ” znosi ” czynniki zewnętrzne wpływające na jej starzenie.

Specjalnym rodzajem mezoterapii jest metoda Regeneris bazująca  na własnym osoczu pacjenta wykorzystująca bogactwo naturalnych procesów regeneracyjnych.

Dla uzupełnienia efektu, zwłaszcza w przypadku mocno wiotkiej skóry stosuje się radiofrekwencję – czyli podgrzewanie skóry za pomocą fal radiowych, co powoduje skracanie włókien kolagenowych, a tym samym ujędrnienie skóry.

Ponadto możemy stosować łagodne pilingi, których celem jest przede wszystkim rozjaśnienie skóry wokół oka- Skin Project Eyes. Warto pamiętać o prawidłowej pielęgnacji domowej. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na konkretny problem, jak np.: wiotkość, suchość, cienie, obrzęki. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, dobieramy specyfik najlepiej tolerowany przez naszą skórę i bezwzględnie należy pamiętać o stałej ochronie przed promieniowaniem UV.