fbpx

Botox – wszystko co trzeba wiedzieć przed zabiegiem

W klinikach i gabinetach medycyny estetycznej jednym z najczęściej pojawiających się zabiegów w ofercie jest Botox, a właściwie wypełnianie zmarszczek tą substancją. Zmarszczki to jednak nie jedyna przyczyna stosowania botoxu, bowiem istnieją różne inne wskazania do wykonania zabiegu jego wstrzyknięcia. W ofercie gabinetu Juwena w Katowicach oraz w Bielsku-Białej również możesz znaleźć ten zabieg. Co powinieneś wiedzieć, zanim się na niego zdecydujesz? Zapoznaj się z artykułem, aby otrzymać odpowiedź.

Botox – co to jest i jak działa?

To nazwa handlowa toksyny botulinowej znanej również pod nazwą “jad kiełbasiany”. Nazwa potoczna jest nieprzypadkowa, bowiem substancja produkowana jest przez bakterie Bacillus botulinus. Te z kolei pojawiają się… w zepsutych wędlinach i konserwach. Właściwa substancja została odkryta w 1944 roku. Nie można jej spożywać, ponieważ skutkowałoby to zatruciem, natomiast wstrzyknięta pod skórę lub do mięśni nie powoduje zatrucia organizmu. Choć oczywiście, są odpowiednie wskazania i przeciwwskazania do jej stosowania.

Toksyna botulinowa wstrzyknięta do mięśni zmniejsza ich kurczliwość, ponieważ blokuje połączenia nerwowo-mięśniowe, natomiast efekt ten nie jest permanentny. Z tego względu stosowana jest tam, gdzie pojawiają się zmarszczki mimiczne oraz domięśniowo w żwacze w celu tymczasowego zatrzymania dolegliwości zwanej bruksizmem (spowodowanej nadmiernym obkurczaniem się mięśni żwaczy). Botox stosowany jest również w miejscach, gdzie gruczoły potowe są nadaktywne (np. pod pachami, na skórze głowy), gdyż tymczasowo może zahamować ich nadczynność.

Jak przebiega zabieg wstrzyknięcia botoxu?

Po wykluczeniu przeciwwskazań stosowane jest znieczulenie miejscowe, zazwyczaj w formie kremu znieczulającego. Następnie wykonywane są niewielkie nakłucia. Zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, w zależności od wybranego obszaru ciała. Efekty mogą utrzymywać się kilka miesięcy (około 3-5 w przypadku mięśni twarzy).

Przeciwwskazania do stosowania botoxu:

  • ciąża,
  • cukrzyca,
  • nowotwory,
  • choroby mięśni,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • zażywanie niektórych leków.
Dowiedz się więcej o zabiegach toksyną botulinową