fbpx

Niechirurgiczne usuwanie drobnych zmian skórnych

Włókniaki, prosaki, brodawki łojotokowe… to nie tylko średnio ładnie brzmi, ale i podobnie wygląda. Tymczasem można je szybko, nieinwazyjnie i bezboleśnie usunąć, nawet przy okazji wizyty dotyczącej terapii anti-aging.

Niedoskonałości takie jak włókniaki czy gruczolaki same nie znikną, a terapia tych zmian jest bardzo prosta, szybka i wiąże się z tylko z kilkudniową, bardzo prostą pielęgnacją miejsca zabiegu. W ten sposób możemy z łatwością pozbyć się tych drobnych zmian – które czasem szpecą całą okolicę, w której się pojawiły – w czasie jednej wizyty, także w trakcie tej związanej z wypełnieniem, czy toksyną botulinową! Warto wspomnieć lekarzowi, jeśli zauważasz u siebie niedoskonałości skóry, nawet takie, a może zwłaszcza takie, których nie potrafisz określić i nazwać. Obserwacja skóry jest niewątpliwie ważna przede wszystkim ze względu na ryzyko pojawienia się lub istnienia na skórze zmiany nowotworogennej, która lepiej, aby nie była – czasem zbyt późno – zauważana “przy okazji”, ale w wyniku regularnej obserwacji skóry. To takie kilka pieczeni na jednym ogniu. Usunięcie łagodnych, bezpiecznych zmian, upewnienie, że nie ma groźnych, a latem także wyeliminowanie ryzyka pozostawienia niezauważonego kleszcza.

W jaki sposób usuwamy znamiona bez skalpela?

LASER, PLAZMA, KRIOTERAPIA

Zmiany na skórze nie znikają same z siebie, a ich usuwanie odbywa się w sposób mechaniczny. Do wyboru mamy laser CO2, elektrochirurgię (elektrokoagulacja lub bardzo podobna elektroresekcja) lub, klasyczne wycięcie chirurgiczne, które dotyczy zwłaszcza bardzo dużych zmian. Czasem stosuje się też krioterapię, czyli wymrożenie ciekłym azotem. Niezależnie od techniki usuwania zmiany, trzeba liczyć się z tym, że czasem mogą one odrastać lub pojawiać się na nowo, jednak przeważnie pozbywamy się ich i cieszymy zdrową, ładnie wyglądającą skórą.

Jakie zmiany możemy likwidować bez skalpela?

PROSAKI

Naskórkowe lub podnaskórkowe cysty zastoinowe powstałe. Klinicznie są to drobne 1-2 mm grudki barwy białej lub białożółtej, perłowo opalizujące. Charakterystyczne są dla okresu noworodkowego i samoistnie ustępują w miarę dojrzewania gruczołów łojowych (2-4 tygodnie), ale mogą pojawić się w każdym wieku. Lokują się w okolicy oczu, czoła, policzków, nosa. Dzięki zastosowaniu lasera CO2 lub urządzenia Plexr usuwamy je bardzo szybko i nieinwazyjnie.

GRUCZOLAKI

Liczne, nieznacznie wyniosłe ponad powierzchnię skóry, na ogół drobne wykwity grudkowate o gładkiej powierzchni, nie różniące się barwą od skóry zdrowej lub lekko brunatnawe. Najczęstszym umiejscowieniem jest okolica powiek, czoła, szyja, klatka piersiowa i brzuch. Zmiany występują głównie u młodych kobiet.

WŁÓKNIAKI

Włókniaki to grudkowate narośle różnej wielkości. Czasem przypominają ziarenko piasku (wówczas bywają mylone z prosakami ), kiedy indziej są wydłużone, „zawieszone” na nitkowatym kawałku skóry. Najczęściej większe włókniaki są miękkie, występują w grupie. Włókniaki twarde są pojedyncze, zwykle pojawiają się na kończynach. Miękkie tworzą się na szyi i dekolcie, pod pachami, pod piersiami, w pachwinach, na powiekach, czyli w różnych wrażliwych miejscach, narażonych na tarcie (przez odzież, biżuterię, bądź samą skórę). Większość włókniaków jest w kolorze skóry, ale zdarzają się ciemniejsze, „wysycone” pigmentem.

 

Włókniaki: nie ma się czego bać, ale…

 

Niekoniecznie z wiekiem chcemy wyglądać gorzej, a tymczasem u osób, które mają skłonność do tworzenia się włókniaków, w kolejnych latach życia ich przybywa. Zazwyczaj przeszkadza to kobietom, które pomocy szukają w gabinecie kosmetycznym, bądź u specjalisty dermatologa. Zdecydowanie polecamy to drugie rozwiązanie, nie tylko na etapie diagnostyki, ale i leczenia.

 

Włókniaki naprawdę sporadycznie okazują się być zagrożeniem dla zdrowia (na przykład, gdy zasłaniają inną nieprawidłową strukturę, bądź ją współtworzą). Z pewnością jednak szpecą i to już jest powód dla wielu osób, by się ich pozbyć. Dlaczego u lekarza? Spora część włókniaków charakteryzuje się silnym unaczynieniem i po zabiegu intensywnie podkrwawia. W razie takich powikłań dobrze być w pewnych rękach doświadczonego lekarza.

Umów się na zabieg!

Zarezerwuj termin dzwoniąc pod numer 32 787 71 71

lub wypełnij poniższy formularz

    Zapoznałam(-em) się z Informacjami na temat przetwarzania danych osobowych w gabinetach Juwena