fbpx

Chirurgiczne usuwanie znamion

Metoda chirurgiczna wykorzystywana jest jako technika z wyboru w przypadku zmian skórnych bezpiecznych np. ze względu na ich umiejscowienie oraz BEZWZGLĘDNIE w przypadku zmian podejrzanych, ponieważ tylko usunięcie chirurgiczne pozwala na wykonanie niezbędnego badania histopatologicznego. Dlatego nie powinno się usuwać znamienia podejrzanego za pomocą metody laserowej, gdyż nie można już wykonać właściwego badania.

Wczesne chirurgiczne usunięcie wyzłośliwiającego znamienia w bardzo wielu przypadkach ratuje życie ludzkie. Przy usuwaniu znamion barwnikowych należy zachować dużą ostrożność. Ocena znamion jest niezwykle trudna, nawet przy użyciu specjalnego przyrządu – dermato lub wideodermatoskoskopu. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń co do odmiany znamienia najbezpieczniejszą metodą jego usunięcia jest leczenie chirurgiczne i badanie histopatologiczne usuniętej zmiany. Ze znamion nie wolno pobierać wycinków do badania ze względu na niebezpieczeństwo ich zezłośliwienia pod wpływem drażnienia, dlatego należy je w całości usunąć. Znamiona dysplastyczne budzące jakiekolwiek obawy powinny być usuwane chirurgicznie z niewielkim marginesem zdrowej skóry. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Zapamiętaj!

  • Obserwuj skórę regularnie, sprawdzając, czy znamiona nie zmieniają się
  • Przed podjęciem jakiegokolwiek leczenia znamion i zaburzeń barwnikowych konieczna jest wizyta u dermatologa.
  • Jeśli w obrębie znamienia barwnikowego pojawi się jakaś zmiana, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Odkładanie wizyty tylko pogarsza sytuację.
  • Bezwzględnym wskazaniem do leczenia chirurgicznego jest podejrzenie zezłośliwienia znamienia.
  • Nie powinno się usuwać znamienia za pomocą metody laserowej, gdyż nie można już wykonać badania histopatologicznego. Aby móc wykonać zabieg tą metoda, lekarz musiałby mieć stuprocentową pewność co do rodzaju usuwanej zmiany

Umów się na zabieg!

Zarezerwuj termin dzwoniąc pod numer 32 787 71 71

lub wypełnij poniższy formularz

    Zapoznałam(-em) się z Informacjami na temat przetwarzania danych osobowych w gabinetach Juwena