fbpx

DERMATOCHIRURGIA

Dermatochirurgia pozwala na likwidację małych zmian w obszarze skóry.

Zasadniczo dzielimy je na te, których usunięcie nie wymaga wykonania badania histopatologicznego oraz te, które takiego badania wymagają. W przypadku zmian nie wymagających dalszej diagnostyki poza skalpelem możemy posługiwać się bardzo komfortowymi metodami jak laser, plazma, czy krioterapia, natomiast chirurgicznie usuwane są wszystkie zmiany niosące za sobą ryzyko stanów chorobowych, jak np. czerniak złośliwy.

Małe zmiany skórne z racji na swoje niewielkie rozmiary wymagają często „odnalezienia” na skórze, czyli musimy obserwować swoją skórę, także w miejscach, które nie rzucają się w oczy samoistnie, a każdą zmianę, która zwraca uwagę należy pokazać dermatologowi, który pokieruje odpowiednio terapią. Niektóre zmiany usuwamy ze względów estetycznych, ale już znamiona mogące stanowić dla nas zagrożenie nowotworowe należy maksymalnie szybko wyciąć i poddać badaniu.

Metoda chirurgiczna wykorzystywana jest jako  technika z wyboru w przypadku zmian skórnych bezpiecznych np. ze względu na ich umiejscowienie oraz BEZWZGLĘDNIE w przypadku zmian podejrzanych, ponieważ tylko usunięcie chirurgiczne pozwala na wykonanie niezbędnego badania histopatologicznego. Dlatego nie powinno się usuwać znamienia podejrzanego za pomocą metody laserowej, gdyż nie można już wykonać właściwego badania.

Wczesne chirurgiczne usunięcie wyzłośliwiającego znamienia w bardzo wielu przypadkach ratuje życie ludzkie. Przy usuwaniu znamion barwnikowych należy zachować dużą ostrożność. Ocena znamion jest niezwykle trudna, nawet przy użyciu specjalnego przyrządu – dermato lub wideodermatoskoskopu. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń co do odmiany znamienia najbezpieczniejszą metodą jego usunięcia jest leczenie chirurgiczne i badanie histopatologiczne usuniętej zmiany. Ze znamion nie wolno pobierać wycinków do badania ze względu na niebezpieczeństwo ich zezłośliwienia pod wpływem drażnienia, dlatego należy je w całości usunąć. Znamiona dysplastyczne budzące jakiekolwiek obawy powinny być usuwane chirurgicznie z niewielkim marginesem zdrowej skóry. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

ZAPAMIĘTAJ !!!

 • Obserwuj skórę regularnie, sprawdzając, czy znamiona nie zmieniają się
 • Przed podjęciem jakiegokolwiek leczenia znamion i zaburzeń barwnikowych konieczna jest wizyta u dermatologa.
 • Jeśli w obrębie znamienia barwnikowego pojawi się jakaś zmiana, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Odkładanie wizyty tylko pogarsza sytuację.
 • Bezwzględnym wskazaniem do leczenia chirurgicznego jest podejrzenie zezłośliwienia znamienia.
 • Nie powinno się usuwać znamienia za pomocą metody laserowej, gdyż nie można już wykonać badania histopatologicznego. Aby móc wykonać zabieg tą metoda, lekarz musiałby mieć stuprocentową pewność co do rodzaju usuwanej zmiany.
CHIRURGICZNE usuwanie znamion

Włókniaki, prosaki, brodawki łojotokowe… to nie tylko średnio ładnie brzmi, ale i podobnie wygląda. Tymczasem można je szybko, nieinwazyjnie i bezboleśnie usunąć, nawet przy okazji wizyty dotyczącej terapii anti-aging.

Niedoskonałości takie jak włókniaki czy gruczolaki same nie znikną, a terapia tych zmian jest bardzo prosta, szybka i wiąże się z tylko z kilkudniową, bardzo prostą pielęgnacją miejsca zabiegu. W ten sposób możemy z łatwością pozbyć się tych drobnych zmian – które czasem szpecą całą okolicę, w której się pojawiły – w czasie jednej wizyty, także w trakcie tej związanej z wypełnieniem, czy toksyną botulinową! Warto wspomnieć lekarzowi, jeśli zauważasz u siebie niedoskonałości skóry, nawet takie, a może zwłaszcza takie, których nie potrafisz określić i nazwać. Obserwacja skóry jest niewątpliwie ważna przede wszystkim ze względu na ryzyko pojawienia się lub istnienia na skórze zmiany nowotworogennej, która lepiej, aby nie była – czasem zbyt późno – zauważana “przy okazji”, ale w wyniku regularnej obserwacji skóry. To takie kilka pieczeni na jednym ogniu. Usunięcie łagodnych, bezpiecznych zmian, upewnienie, że nie ma groźnych, a latem także wyeliminowanie ryzyka pozostawienia niezauważonego kleszcza.

W jaki sposób usuwamy znamiona bez skalpela?

LASER, PLAZMA, KRIOTERAPIA

Zmiany na skórze nie znikają same z siebie, a ich usuwanie odbywa się w sposób mechaniczny. Do wyboru mamy laser CO2, elektrochirurgię (elektrokoagulacja lub bardzo podobna elektroresekcja) lub, klasyczne wycięcie chirurgiczne, które dotyczy zwłaszcza bardzo dużych zmian. Czasem stosuje się też krioterapię, czyli wymrożenie ciekłym azotem. Niezależnie od techniki usuwania zmiany, trzeba liczyć się z tym, że czasem mogą one odrastać lub pojawiać się na nowo, jednak przeważnie pozbywamy się ich i cieszymy zdrową, ładnie wyglądającą skórą.

 

Jakie zmiany możemy likwidować bez skalpela?

PROSAKI

Naskórkowe lub podnaskórkowe cysty zastoinowe powstałe. Klinicznie są to drobne 1-2 mm grudki barwy białej lub białożółtej, perłowo opalizujące. Charakterystyczne są dla okresu noworodkowego i samoistnie ustępują w miarę dojrzewania gruczołów łojowych (2-4 tygodnie), ale mogą pojawić się w każdym wieku. Lokują się w okolicy oczu, czoła, policzków, nosa. Dzięki zastosowaniu lasera CO2 lub urządzenia Plexr usuwamy je bardzo szybko i nieinwazyjnie.

GRUCZOLAKI

Liczne, nieznacznie wyniosłe ponad powierzchnię skóry, na ogół drobne wykwity grudkowate o gładkiej powierzchni, nie różniące się barwą od skóry zdrowej lub lekko brunatnawe. Najczęstszym umiejscowieniem jest okolica powiek, czoła, szyja, klatka piersiowa i brzuch. Zmiany występują głównie u młodych kobiet.

WŁÓKNIAKI

Włókniaki to grudkowate narośle różnej wielkości. Czasem przypominają ziarenko piasku (wówczas bywają mylone z prosakami ), kiedy indziej są wydłużone, „zawieszone” na nitkowatym kawałku skóry. Najczęściej większe włókniaki są miękkie, występują w grupie. Włókniaki twarde są pojedyncze, zwykle pojawiają się na kończynach. Miękkie tworzą się na szyi i dekolcie, pod pachami, pod piersiami, w pachwinach, na powiekach, czyli w różnych wrażliwych miejscach, narażonych na tarcie (przez odzież, biżuterię, bądź samą skórę). Większość włókniaków jest w kolorze skóry, ale zdarzają się ciemniejsze, „wysycone” pigmentem.

Włókniaki: nie ma się czego bać, ale…

Niekoniecznie z wiekiem chcemy wyglądać gorzej, a tymczasem u osób, które mają skłonność do tworzenia się włókniaków, w kolejnych latach życia ich przybywa. Zazwyczaj przeszkadza to kobietom, które pomocy szukają w gabinecie kosmetycznym, bądź u specjalisty dermatologa. Zdecydowanie polecamy to drugie rozwiązanie, nie tylko na etapie diagnostyki, ale i leczenia.

Włókniaki naprawdę sporadycznie okazują się być zagrożeniem dla zdrowia (na przykład, gdy zasłaniają inną nieprawidłową strukturę, bądź ją współtworzą). Z pewnością jednak szpecą i to już jest powód dla wielu osób, by się ich pozbyć. Dlaczego u lekarza? Spora część włókniaków charakteryzuje się silnym unaczynieniem i po zabiegu intensywnie podkrwawia. W razie takich powikłań dobrze być w pewnych rękach doświadczonego lekarza.

 

NIECHIRURGICZNE usuwanie drobnych zmian skórnych

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy osoby w wieku powyżej 18 rż. do poddania się badaniu, które pozwoli na stworzenie indywidualnej mapy znamion w ramach projektu

Dermike Nevi

który jest rozwinięciem znanego Państwu projektu TDSCOPE.

Mapę znamion tworzymy dzięki badaniu wideodermatoskopowemu znamion,
które jest nieinwazyjnym i bezbolesnym oglądaniem znamion skórnych w dużym powiększeniu. Jednocześnie zostaną wykonanie i zarchiwizowane ich zdjęcia. Ma to na celu możliwość oglądania tych znamion w czasie, gdyż bardzo dyskretne zmiany w ich rozwoju – zauważalne dopiero podczas obserwacji rozciągniętej w czasie – pozwalają na podjęcie szybkiej i słusznej decyzji o ich usunięciu.

Badanie podzielone jest na 2 części. Ankietę oraz właściwą obserwację znamion wideodermatoskopem. W momencie uwidocznienia zmiany podejrzanej rozważymy dalsze postępowanie, czyli dalszą obserwację znamienia lub jego usunięcie w trybie planowym.

Mapa wszystkich znamion skóry

90 pln

MAPA ZNAMION

Piękna skóra to zdrowa skóra. Zdrowa skóra to bezpieczeństwo, a bezpieczeństwo wynika ze świadomej profilaktyki. Dlaczego jest ona tak ważna i konieczna? Niemal każda choroba wcześnie wykryta poddaje się zdecydowanie lepiej leczeniu. Wiele chorób, przy odpowiedniej profilkaktyce, możemy skutecznie od siebie całkowicie odsunąć.Wystarczy często tak niewiele, by cieszyć się pełnym zdrowiem.

Podstawowymi narzędziami profilaktycznymi w zakresie ochrony skóry jest nasze oko oraz filtry przeciwsłoneczne. To promieniowanie UV niszczy DNA naszej skóry, doprowadzając do zachorowań nie tylko na czerniaka, ale inne nowotwory. Dlatego musimy pamiętać o stosowaniu filtrów w czasie nadmiernej ekspozycji na słońce i raz na jakiś czas przyjrzeć się skórze, zobaczyć, czy nie pojawiło się na niej coś nowego, oglądać dzieci, współmałżonka i nie bagatelizować znamion, które zaczynają się zmieniać, swędzieć, czy boleć.

Lekarz dysponuje bardziej zaawansowanymi sposobami na prowadzenie profilaktyki. Może wykorzystać derma lub wideodermatoskop, swoje doświadczenie, a w razie konieczności może zlecić usunięcie lub skonsultowanie z chirurgiem niepokojącej zmiany na skórze tak, abyś Ty i Twoja rodzina mogli cieszyć się zdrową i przede wszystkim bezpieczną skórą.

KILKA SŁÓW O DERMATOCHIRURGII :

Dermatochirurgia, to właściwie styk kilku dziedzin. Zarówno chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej, chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej oraz dermatologii. Jest to multidyscyplinarna gałąź chirurgii, wymagająca dużej wiedzy, doświadczenia szczególnie z zakresu metod rekonstrukcyjnych oraz onkologii.

Nowotwory skóry są coraz częściej rozpoznawane. Zauważamy dramatyczny wzrost zachorowań na nowotwory skóry na całym świecie. Badanie dermatoskopowe, wideodermatoskopowe powie nam bardzo wiele na temat danej zmiany skórnej, natomiast najważniejsze dla naszego zdrowia jest potwierdzenie histopatologiczne. Każde znamię podejrzane należy usuwać chirurgicznie z badaniem histopatologicznym.

Warto zbadać się przynajmniej raz w roku w gabinecie dermatologicznym a wszystkie niejasne znamiona po prostu usunąć. Zabiegi dermatochirurgiczne znamion podejrzanych najczęściej nie są bardzo inwazyjne, trwają kilka do kilkunastu minut, wymagają tylko znieczulenia miejscowego oraz założenia kilku szwów.

To kilka minut , które mogą uratować nam Życie.

Dlaczego naprawdę warto dbać o bezpieczeństwo skóry?

Najważniejsze klinicznie trzy typy nowotworów skóry to rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy oraz czerniak.

Rak podstawnokomórkowy (BCC) to najczęściej występujący nowotwór skóry (65-75%), stanowiąc jednocześnie ok 25% wszystkich nowotworów. Cechuje się miejscowym wzrostem i niewielką zdolnością do tworzenia przerzutów. W zaawansowanych stadiach rozwoju może powodować znaczną destrukcję skóry i tkanek głębszych i w nielicznych przypadkach prowadzić do śmierci. Jednak wcześnie rozpoznany rak podstawnokomórkowy jest praktycznie w 100% wyleczalny. W większości przypadków występuje w miejscach narażonych na działanie promieniowania UV – twarzy, dekolcie, plecach, ramionach.W Europie częstotliwość występowania raka podstawnokomórkowego ocenia się na 100/100.000 os. Wyjątkowo rzadko daje przerzuty (1:50.000), ale naciekając miejscowo na tkanki, może być przyczyną rozległych zniszczeń. Może naciekać na wszystkie warstwy skóry i tkankę podskórną, zaś w zaawansowanych przypadkach wnikać nawet do tkanek położonych głęboko – ścięgien, kości.Rak podstawnokomórkowy najczęściej ma postać małych, twardych, połyskliwych, przeświecających guzków o barwie kości słoniowej. Guzek pojawia się najczęściej na skórze twarzy, powiek, szyi, znacznie rzadziej na grzbiecie dłoni.W przypadkach bardziej zaawansowanych pojawia się owrzodzenie centralne o perełkowatych krawędziach.

Rak kolczystokomórkowy (SCC). Wywodzi się z komórek keratynizujących naskórka. Jego obraz kliniczny jest zróżnicowany i zależny od umiejscowienia. W porównaniu do raka podstawnokomórkowego charakteryzuje się gwałtownym wzrostem oraz większą skłonnością do miejscowej destrukcji i tworzenia przerzutów.Rak kolczystokomórkowy jest drugim co do częstości występowania nowotworem skóry, stanowiąc ok. 20% raków skóry. Jego zapadalność w Europie wynosi ok. 25-30/100.000 os.Rak kolczystokomórkowy umiejscawia się zazwyczaj w obrębie głowy, szyi, tułowia, kończyn oraz w obrębie narządów płciowych. Najczęściej występuje w postaci rogowaciejącej, łuszczącej zmiany o charakterze brodawkowatym, wrzodziejącym, często pokrytej strupem. W przypadkach zaawansowanych pojawia się ból, świąd i krwawienie oraz naciekanie głębiej położonych tkanek. Jest ponadto najczęstszym nowotworem pojawiającym się na pograniczu błon śluzowych i skóry, co wpływa na zwiększoną skłonność do przerzutów.Rak kolczystokomórkowy najczęściej rozwija się na podłożu zmian przednowotworowych takich jak: skóra uszkodzona promieniowaniem słonecznym, rogowacenie słoneczne, choroba Bowena, erytroplazja Q, a także przewlekłe owrzodzenia, stany zapalne, blizny.Ryzyko wystąpienia raka kolczystokomórkowego występuje szczególnie u osób starszych, narażonych na działanie promieniowania UV. Zwiększa się także w przypadku osób poddanych immunosupresji związanej z chemioterapią lub przeszczepieniem narządów.Rokowania leczenia raka kolczystkomomórkowego zależą od tego w jakim stanie został rozpoznany. Stany bez przerzutów mają rokowania dobre – 90% przypadków wyleczenia, stany z przerzutami niestety gorsze – 50% lub nawet znacznie mniej przypadków wyleczenia.

Czerniak jest nowotworem bardzo złośliwym wywodzącym się z melanocytów, czyli komórek pigmentowych. Czerniak skóry jest nowotworem o największym potencjale przyrostu nowych zachorowań na świecie (dotyczy to głównie rasy białej). Dynamiczny przyrost zachorowań wiąże się z rosnącą ekspozycją na promieniowanie UV (słońce, solaria). Polska należy do krajów o średniej zachorowalności na czerniaka. Rocznie rejestruje się ponad 2000 zachorowań na czerniaka i ok. 1000 zgonów z jego powodu. Choć nie dominuje w porównaniu z innymi nowotworami skóry, to stanowi ciągle wyzwanie dla medycyny z uwagi na dużą złośliwość i trudny do przewidzenia przebieg kliniczny.Czerniak może powstać na bazie znamienia barwnikowego, ale także na niezmienionej skórze. Najczęściej umiejscawia się na skórze pleców u mężczyzn lub na nogach u kobiet. Może także rozwijać się wszędzie tam, gdzie występują melanocyty, tzn. na błonach śluzowych (w jamie ustnej, odbytnicy), w siatkówce oka, skórze pod paznokciami, a nawet na podeszwach stóp lub dłoni. Charakteryzuje się dużą skłonnością do pojawiania się wczesnych przerzutów oraz słabą odpowiedzią na leczenie. Powoduje to, że jest uważany za nowotwór szczególnie złośliwy. Najczęściej jest rozpoznawany w czwartej dekadzie życia, u dzieci stwierdzany rzadko.

Jak chronić skórę przed nowotworami?

Czerniak skóry należy do tych nowotworów, które rozwijają się w ukryciu. Jednak regularne poddawanie się profilaktycznym badaniom wideodermatoskopowym pozwala wykrywać chorobę zanim się rozwinie.

Co to jest wideodermatoskopia? 

Jest metodą nieinwazyjnej (bez konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego) diagnostyki, służącej m.in. do wczesnego wykrywania czerniaka złośliwego. Ma ona na celu odróżnienie zmian barwnikowych od niebarwnikowych, a w przypadku stwierdzenia zmian barwnikowych wczesne wykrycie ewentualnej złośliwej transformacji.

Na czym polega badanie?

Polega na uwidocznieniu badanego fragmentu skóry na ekranie komputera i zapisaniu tego obrazu w formie elektronicznej. Ma to szczególne znaczenie w badaniu osób, które mają dużo znamion barwnikowych. Podczas badań kontrolnych przeprowadzanych jeden raz w roku istnieje możliwość porównania wyglądu każdego znamienia do jego wyglądu w poprzednich latach. Jeśli znamię się powiększa lub zmienia, podejmuje się czasami decyzje o jego profilaktycznym usunięciu.

Badanie trwa zwykle kilkanaście minut. Jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne. Lekarz przykłada do badanego miejsca część urządzenia – kamerę, za pomocą której jest przekazywany obraz zmiany do komputera. Tam następuje badanie i analiza zmiany.

Przed badaniem powinno zgłosić się lekarzowi wykonującemu badanie informacje dotyczące czasu trwania zmiany skórnej, szybkości jej powiększania się, początkową barwę (czerwona, brunatna), bolesność samoistną lub przy ucisku. Wynik badania przekazywany jest w formie opisu.[/expand]

Dlaczego warto wykonywać badanie?

Wideodermatoskopia daje szansę na to, że mały, rozwijający się czerniak zostanie wcześnie wykryty. Zawsze mogą pojawić się na skórze zmiany, które nie spełniają w dermatoskopii wszystkich kryteriów czerniaka, ale z powodu niektórych cech charakterystycznych dla czerniaka budzą niepokój. Takie znamiona zawsze profilaktycznie się usuwa. Zabieg usunięcia może być przeprowadzony w naszych gabinetach.

Kto powinien poddawać się badaniu?

Badaniu dermatoskopowemu powinny się poddawać regularnie (1-2 razy w roku) osoby z grupy podwyższonego ryzyka rozwoju czerniaka skóry:

 • osoby o jasnej karnacji – jasne skóra, włosy, oczy, mające liczne piegi i bardzo trudno opalające się, ze skłonnością do oparzeń słonecznych,
 • osoby z licznymi znamionami barwnikowymi o różnych kształtach, rozmiarach, zabarwieniu,
 • osoby, w których rodzinie wystąpiło zachorowanie na czerniaka skóry,
 • osoby często poddające się naświetlaniom słonecznym( także w solariach), nie stosujące kremów z filtrami słonecznymi , mające w przeszłości oparzenia słoneczne.

Badanie może być powtarzane wielokrotnie. Nie stwierdzono żadnych powikłań związanych z przeprowadzaniem badania. Wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet w ciąży.

BADANIA GENETYCZNE

Czerniak jest  rakiem złośliwym powstającym z melanocytów skóry. Rocznie obserwuje się około 59,000 przypadków zachorowań w USA a ilość ta cały czas wzrasta. W Polsce liczba ta sięga około 1500 co stawia czerniaka na 16 miejscu wśród wszystkich nowotworów złośliwych w naszym kraju. Około 10% wszystkich przypadków czerniaka jest dziedzicznych. Obserwuje się także silne powiązanie z rozwojem raka trzustki w rodzinach, gdzie występuje czerniak.

Test wykrywa wszystkie mutacje w obrębie genu p16

Czynnikami ryzyka zachorowania na czerniaka złośliwego są:

 • długotrwała ekspozycja na słońce i promieniowanie ultrafioletowe (np. w solarium), oparzenia słoneczne w dzieciństwie, wrodzone znamiona
 • bardzo duża liczba znamion barwnikowych, znamiona w miejscach drażnienia
 • kolor skóry, włosów, oczu (rasa biała; jasna karnacja; rude lub blond włosy; niebieskie tęczówki; liczne piegi – określone fototypy skóry )
 • skóra pergaminowa
 • czynniki genetyczne: czerniak lub rak trzuski występujący w rodzinie lub wcześniejsze zachorowanie u tego samego pacjenta
 • spokrewnieni posiadają mutację w genie p16. Mutacja w genie p16 odpowiedzialna za dziedziczą formę czerniaka jest dziedziczona w sposób autosomalny recesywny. Oznacza to że osoba posiadająca taką mutację będzie przekazywała ją swojemu potomstwu z prawdopodobieństwem 50%. W większości przypadków mutacja jest dziedziczona po rodzicu. Wiedza na ten temat jest istotna dla dalszych członków rodziny, którzy również mogą ją posiadać.

Test wykrywa wszystkie mutacje skorelowane z genetyczną predyspozycją do czerniaka w obrębie genu CDKN2A, kodującego białko p16.

Test polega na jego sekwencjonowaniu, a następnie analizie miejsc podlegających zmianom. Poprzez analizę mutacji punktowych możliwa jest szybka i jednoznaczna diagnostyka genetyczna predyspozycji do czerniaka.Wykonanie testu umożliwia jednoczesne wykrycie mutacji genetycznych skorelowanych z występowaniem raka trzuski.

Badanie uzupełnia profilaktykę czerniaka i jest zawsze konsultowane z lekarzem dermatologiem.

Jeśli znamię należy usunąć wówczas pacjent kierowany jest na zabieg dermatochirurgiczny 

WIDEODERMATOSKOPIA
Powrót