07 maj WŁOSY – czy warto czekać aż zacznie ich ubywać?
Są różne typy łysienia zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.
Wypadanie włosów jest objawem chorobowym polegającym na postępującym zanikaniu wytwarzania włosa w mieszku włosowym. Proces ten dotyczy głównie włosów na głowie, aczkolwiek nie wszystkie obszary głowy są na niego podatne w jednakowym stopniu. Łysienie może być wynikiem chorób skóry owłosionej głowy lub ogólnoustrojowych zaburzeń o rozmaitym podłożu. Z racji na niejednoznaczną przyczynę i trudne jej bezpośrednie wskazanie na podstawie objawów bardzo ważne jest, aby – jeżeli to możliwe – znaleźć przyczynę i tak zwane leczenie przyczynowe, czyli niwelujące źródło problemu. Pierwszym krokiem jest zatem włączenie leczenia objawowego, aby wzmacniać włosy. Równolegle lekarz zleca szereg badań laboratoryjnych, czasem obrazowych, tak aby choroby powodującej łysienie. Z reguły jednak dla pełni bezpieczeństwa leczenie objawowe powinno jednak wyłącznie towarzyszyć leczeniu przyczyn. Należy pamiętać, że utrata włosów zwłaszcza u kobiet stanowi olbrzymi problem natury psychologicznej.
PRZYCZYNY ŁYSIENIA
Najczęściej spotykamy się z łysieniem/wypadaniem włosów poporodowym, androgenowym oraz po przebytej chorobie. Wówczas koncentrujemy się na wzmocnieniu organizmu oraz leczeniu objawowym. Natomiast prawidłowe ustalenie przyczyny jest o tyle istotne, że może ono być objawem różnych chorób, do których zaliczamy zatrucia toksynami, choroby hormonalne, jak np.Hashimoto, chorobę Addisona, różne inne choroby przewlekłe, choroby zapalne jelit. Możemy również spotkać się z chorobami bezpośrednio w obszarze skóry głowy, czy mieszków włosowych. Wypadanie włosów może być również związane z zażywaniem niektórych leków, odstawieniem antykoncepcji hormonalnej i jak to zwykle bywa nadmiernym stresem.
LECZENIE
W pierwszej kolejności koncentrujemy się leczeniu objawowym, czyli tak naprawdę walczymy o zdrowie włosów i powstrzymanie procesu ich wypadania, jednocześnie prowadząc ewentualną diagnostykę przyczyny. Skuteczną terapię musimy prowadzić wielokierunkowo i w sposób bardzo systematyczny. Po pierwsze – prawidłowa i zdrowa dieta bogata w żelazo, którego związek z dobrą kondycją włosów został udowodniony naukowo. Po drugie suplementacja, a zatem do terapii włączane są odpowiednie preparaty podawane doustnie, domięśniowo oraz miejscowo do samodzielnej aplikacji przez pacjenta. Po trzecie leczenie zabiegowe. Po czwarte właściwa pielęgnacja domowa. Kolejność jest dowolna i wymienna – ważne, aby wszystkie te elementy były stosowane jednoczasowo. Wtedy możemy liczyć na sukces i nie tylko zatrzymanie wypadania, ale również odrost włosów.
LECZENIE ZABIEGOWE
Mezoterapia, czy karbosyterapia działają najbliżej mieszków włosowych i właściwie bezpośrednio pod skórą, dlatego mają szansę na osiągnięcie najbardziej efektywnych rezultatów. Skórze głowy dedykowane są specjalne preparaty do mezoterapii zawierająca dekspantenol, minoksydyl, oligoelementy, krzemionkę organiczną, witaminy lub leki przeciwzapalne, które powodują, że następuje regeneracja struktury włosa. Dostępne i skuteczne są również zabiegi z osocza bogatopłytkowego, pozyskiwanego z własnej krwi pacjenta, które zawiera indywidualne czynniki wzrostu. Możemy również wykonywać zabiegi karboksyterapii, które silnie pobudzają włosy do wzrostu.
SUPLEMENTACJA
Witaminy, żelazo, minerały – całe ich bogactwo możemy na różne sposoby przyjmować, uwzględniając aplikacje domięśniowe np. przy okazji zabiegu mezoterapii. Wymaga to pilnej regularności, a także cierpliwości, iż z racji na powolny wzrost włosów i ewentualny ich odrost efekty nie są widoczne natychmiastowo. Ale są i dlatego warto poddawać włosy terapii.
PIELĘGNACJA
Z całą pewnością w okresie terapii, jak również w imię dobrego nawyku warto stosować pielęgnację opartą o dermokosmetyki, które koncentrują się na składnikach zdrowych dla włosów i pomijają te, które w istocie mogą włosy osłabiać. Dermokosmetyki cechują się również często bardziej intensywnymi stężeniami potrzebnych składników. Należy zrezygnować z popularnych odżywek i produktów stylizujących i wymienić na pielęgnację apteczną. Należy również zrezygnować z trwałej koloryzacji oraz ondulacji włosów, unikać zabiegów prostujących włosy, przesuszenia, przemarznięcia włosów. Należy poświęcić im nieco więcej troski i na pewno traktować łagodnie.
DIETA
Zdrowa dieta będzie przynosiła korzyści nie tylko w terapii łysienia, ale zadziała dobroczynnie na cały organizm. Powinna być bogata w żelazo, cynk, witaminy, regularna, ograniczająca sztuczne składniki pokarmów, ale również ciekawa i smaczna.
PROFILAKTYKA
Ważne, aby pamiętać, że profilaktyka jest bardzo ważna zawsze. W przypadku jednak wypadania włosów jest o tyle ważniejsza, iż zdecydowanie prościej jest wzmacniać włosy, a o wiele trudniej niż w innych zaburzeniach, czy chorobach jest odzyskać stan sprzed choroby. Innymi słowy trudno jest uzyskać odrost włosów. Dlatego suplementacja witaminowa oraz terapia zabiegowa są dedykowane dla osób nie tylko z problemem wypadania włosów, ale jako leczenie wzmacniające, poprawiające kondycję włosów – wówczas zabiegi są wykonywane w innych interwałach czasowych, z mniejszą częstotliwością.