Czerniak skóry należy do tych nowotworów, które rozwijają się w ukryciu. Jednak regularne poddawanie się profilaktycznym badaniom wideodermatoskopowym pozwala wykrywać chorobę zanim się rozwinie.
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE:
Regularne badanie i diagnoza powstających zmian skórnych są niezwykle ważne w zapobieganiu poważnych chorób takich jak rak skóry. Zabieg umożliwiający zbadanie pochodzenia znamion barwnikowych to wideodermatoskopia – nieinwazyjna metoda diagnostyki służąca m.in. do wczesnego wykrywania czerniaka złośliwego. Przekonaj się co to jest, jak przebiega przeprowadzenie takiego badania i czy można wykonać je na NFZ. Zachęcamy również do zapoznania się z ofertą kliniki Juwena oraz cennikiem wykonania zabiegu.
Wideodermatoskopia wykonywana w naszych gabinetach w Katowicach, Bielsku-Białej, a także dla pacjentów z okolic Gliwic jest metodą nieinwazyjnej diagnostyki, której celem jest wczesne wykrycie czerniaka złośliwego na podstawie pojawiających się zmian skórnych na całym ciele lub jego wybranych partiach. Terapia pozwala określić co to jest – czy są to zmiany barwnikowe o złośliwej transformacji czy może znamiona niebarwnikowe. Zabieg wykonywany na NFZ lub odpłatnie w cenie wskazanej w naszej ofercie nie wymaga ingerencji chirurgicznej – badanie wykonuje się z wykorzystaniem specjalnej kamery podłączonej do komputera.
Wiesz już co to jest wideodermatoskopia i zastanawiasz się czy zabieg może być wykonany na NFZ? Jeżeli nie masz możliwości opłacenia badania, możesz skorzystać z ogólnopolskiego programu profilaktyki nowotworów skóry. W ramach programu wybrane kliniki oferują zabiegi na NFZ przeznaczone dla osób szczególnie narażonych na nowotwory skóry, czyli pacjentów w wieku powyżej 50 roku życia lub osób ze stwierdzonymi niepokojącymi zmianami skórnymi wymagającymi szczegółowej diagnozy.
Zaraz po pytaniu “co to wideodermatoskopia” wśród naszych pacjentów bardzo często pojawia się wątpliwość jak często należy wykonywać badanie. Rekomendujemy przystępowanie do niego minimum jeden raz w roku w celu zbadania całego ciała lub jego wybranych obszarów. Cena jednorazowego zabiegu w naszych gabinetach to 190 zł.
NA CZYM POLEGA BADANIE?
Polega na uwidocznieniu badanego fragmentu skóry na ekranie komputera i zapisaniu tego obrazu w formie elektronicznej. Ma to szczególne znaczenie w badaniu osób, które mają dużo znamion barwnikowych. Podczas badań kontrolnych przeprowadzanych jeden raz w roku istnieje możliwość porównania wyglądu każdego znamienia do jego wyglądu w poprzednich latach. Jeśli znamię się powiększa lub zmienia, podejmuje się czasami decyzje o jego profilaktycznym usunięciu.
Badanie trwa zwykle kilkanaście minut. Jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne. Lekarz przykłada do badanego miejsca część urządzenia – kamerę, za pomocą której jest przekazywany obraz zmiany do komputera. Tam następuje badanie i analiza zmiany.
Przed badaniem powinno zgłosić się lekarzowi wykonującemu badanie informacje dotyczące czasu trwania zmiany skórnej, szybkości jej powiększania się, początkową barwę (czerwona, brunatna), bolesność samoistną lub przy ucisku. Wynik badania przekazywany jest w formie opisu.
DLACZEGO WARTO WYKONAĆ BADANIE?
Wideodermatoskopia daje szansę na to, że mały, rozwijający się czerniak zostanie wcześnie wykryty. Zawsze mogą pojawić się na skórze zmiany, które nie spełniają w dermatoskopii wszystkich kryteriów czerniaka, ale z powodu niektórych cech charakterystycznych dla czerniaka budzą niepokój. Takie znamiona zawsze profilaktycznie się usuwa. Zabieg usunięcia może być przeprowadzony w naszych gabinetach.
KTO POWINIEN PODDAĆ SIĘ BADANIU?
Badaniu dermatoskopowemu powinny się poddawać regularnie (1-2 razy w roku) osoby z grupy podwyższonego ryzyka rozwoju czerniaka skóry:
Badanie może być powtarzane wielokrotnie. Nie stwierdzono żadnych powikłań związanych z przeprowadzaniem badania. Wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet w ciąży.
BADANIA GENETYCZNE
Czerniak jest rakiem złośliwym powstającym z melanocytów skóry. Rocznie obserwuje się około 59,000 przypadków zachorowań w USA a ilość ta cały czas wzrasta. W Polsce liczba ta sięga około 1500 co stawia czerniaka na 16 miejscu wśród wszystkich nowotworów złośliwych w naszym kraju. Około 10% wszystkich przypadków czerniaka jest dziedzicznych. Obserwuje się także silne powiązanie z rozwojem raka trzustki w rodzinach, gdzie występuje czerniak.
Test wykrywa wszystkie mutacje w obrębie genu p16
Czynnikami ryzyka zachorowania na czerniaka złośliwego są:
Test wykrywa wszystkie mutacje skorelowane z genetyczną predyspozycją do czerniaka w obrębie genu CDKN2A, kodującego białko p16.
Test polega na jego sekwencjonowaniu, a następnie analizie miejsc podlegających zmianom. Poprzez analizę mutacji punktowych możliwa jest szybka i jednoznaczna diagnostyka genetyczna predyspozycji do czerniaka.Wykonanie testu umożliwia jednoczesne wykrycie mutacji genetycznych skorelowanych z występowaniem raka trzuski.
Badanie uzupełnia profilaktykę czerniaka i jest zawsze konsultowane z lekarzem dermatologiem.
Zarezerwuj termin dzwoniąc pod numer 32 787 71 71
lub wypełnij poniższy formularz