fbpx

Młodość zaczyna się od aminokwasów

Proces starzenia, jego tempo, przebieg i efekty to wypadkowe wielu czynników. Kości tracą gęstość, wyściółka tłuszczowa zmienia położenie i staje się coraz cieńsza, mięśnie słabną i zanikają. Kształt twarzy ulega zmianie, a pokrywająca ją skóra traci jędrność i objętość na skutek ubytków kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Naukowcy szukają sposobów na powstrzymanie tych zmian. Na skuteczną i trwałą regenerację skóry. Czy można sobie wyobrazić rozwiązanie lepiej nadające się do tego celu niż wykorzystanie aminokwasów – podstawowego budulca skóry? Terapia przeciwstarzeniowa bazująca na tym pomyśle to próba zablokowania procesów starzenia w punkcie wyjścia, na etapie degeneracji związków tworzących fundament struktury skóry, zapewniających jej gęstość i sprężystość. To właśnie dlatego aminokwasowa terapia zastępcza JALUPRO® daje tak znakomite rezultaty.

Aminokwasy w strukturze skóry

Substancja pozakomórkowa, która wypełnia nasze ciała, wiążąc ze sobą tkanki i otaczając komórki, pełni wiele istotnych funkcji. W skórze tworzy elastyczną siatkę, zbudowaną m.in. z białek strukturalnych – kolagenu, elastyny i fibryliny. To dzięki tej wewnętrznej strukturze skóra zachowuję swoją elastyczność i wytrzymałość mechaniczną. Pierwszoplanową rolę pełni tu kolagen, stanowiący 30% białka w całym organizmie i aż 70% białka w skórze. Znamy ponad 20 typów kolagenu, pełniących istotne funkcje we wszystkich narządach ciała. Dwa z nich – typ I i III – są najważniejszym budulcem wspomnianej wyżej elastycznej sieci zapewniającej skórze gęstość i sprężystość. Wyjątkowa wytrzymałość włókien kolagenowych, a tym samym całej struktury, związana jest z ich charakterystyczną budową. Każde włókno to trzy splecione ze sobą łańcuchy aminokwasów ułożonych w regularnej sekwencji. Poza glicyną, która zawsze współtworzy łańcuch, aminokwasami występującymi w strukturze włókien kolagenowych są najczęściej prolina (lub hydroksyprolina), alanina i lizyna.

To jednak nie wszystko – rola aminokwasów nie kończy się na tworzeniu superwytrzymałej konstrukcji włókien kolagenowych. Należą do związków regulujących produkcję kolagenu, a ściślej – równowagę pomiędzy syntezą a degradacją. Organizm osoby młodej produkuje mniej więcej taką samą ilość kolagenu, jaką usuwa. Później (i to już od 25. roku życia!) te proporcje zaczynają się zmieniać, ubytki kolagenu zaczynają przewyższać produkcję nowego. Badania kliniczne potwierdziły, że odpowiedni kompleks aminokwasów – zawierający glicynę, prolinę, lizynę i leucynę – aktywuje syntezę kolagenu typów I i III oraz przywraca równowagę pomiędzy ubytkami a produkcją tego białka.

To właśnie dlatego na pytanie „jak powstrzymać procesy starzenia, prowadzące do osłabienia wewnętrznej struktury skóry?” naukowcy z laboratorium Professional Derma w szwajcarskim Lugano odpowiedzieli „wykorzystując aminokwasy stanowiące główny budulec włókien kolagenowych”.

Aminokwasy decydują o wytrzymałości i sprężystości włókien kolagenowych. Te same aminokwasy w preparatach Jalupro przywracają skórze młodość i naturalne piękno.

Aminokwasowa terapia wielozadaniowa

Kompleks aminokwasów to tylko część rozwiązania, którego poszukiwali twórcy Jalupro. Uzupełnieniem formuły jest nieusieciowany kwas hialuronowy, substancja o wyjątkowych zdolnościach do wiązania i zatrzymywania wody w przestrzeniach międzykomórkowych, stymulująca odbudowę fibroblastów. To połączenie daje znakomite rezultaty w szerokim zakresie wskazań. Dwa zestawy Jalupro do iniekcji, z kompleksem aminokwasów oraz kwasem hialuronowym różniącym się masą cząsteczkową, stosujemy m.in. w przypadku umiarkowanych i głębokich zmarszczek twarzy, szyi i dekoltu; utraty jędrności i objętości policzków oraz grzbietów dłoni, skóry nad kolanami i okolicy ramion; skóry pozbawionej blasku, suchej i zmęczonej; rozstępów, blizn i bliznowców. Efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu: skóra jest wzmocniona i zregenerowana, odzyskuje blask i promienność.

Rodzina Jalupro, poza preparatami do iniekcji, obejmuje również linię profesjonalnych aminokosmetyków oraz suplementy diety. W ubiegłym roku dwa produkty tej marki – preparat do iniekcji Jalupro Classic oraz płynny kompleks aminokwasów Jalupro Drink otrzymały prestiżowe wyróżnienie – Perłę Dermatologii Estetycznej – w kategorii „Perfekcyjny tandem”. Ta w pełni zasłużona nagroda potwierdza jedną z najważniejszych zalet rodziny Jalupro: szeroki zakres wskazań do stosowania wyjątkowej formuły, bazującej na aminokwasach.

lek. Paulina Pala
Pełną wersję artykułu znajdziesz w magazynie Juwena Excellence – lato 2020.

Dowiedz się więcej o zabiegach JALUPRO®